chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak farklı bir kaynağa taşıma fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan doğal gazın kondanserde soğutulması ile çkızılışır. Elan sonrasında genleşme vanasından güzeşte doğal gazın edisyonncı çevresı ile sıcaklığı düşer ve likitlaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak istenen likitnın üzerinden ısıyı kızılır kızılçsıkıntısız matbuatçta doğal gaz olarak kompresöre hasılat, gene sışitatırılır. Çkızılışma sistemi bu şekilde devam eder.

Chiller sistemi;

Deniz soğutmalı chiller
Durum soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi nasıl çkızılışır sorusuna karşılık uzatmak dâhilin soğutma gruplarını ayrı ayrı incelemek gerekir.

Durum Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine nazaran gruplandırılır. En mefret tefrik ise ısı deposunın ne başüstüneğudur. Eğer ısı havaya tehirliyorsa tarz kaynaklı soğutma grubu, suya tehirliyorsa akarsu kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Durum soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu doğal gazın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin tarz soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çkızılışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve faziletli sıcaklıkta doğal gaz halindeki soğutucu sıkıntısızışdem kondansere gönderilir. Fanlar ianeı ile batarya yüzeyinde tarz sıkıntısızışı sağlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Deniz Soğutmalı Chiller
Deniz soğutmalı chiller soğutma sistemleri, tarz soğutmalı chiller çkızılışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki hamam doğal gazı akarsu ile soğutur. Gazın soğutulması dâhilin tarz soğutmalı bataryalar yerine akarsu kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı bileğemektiriciler kullanılır.

Chiller nasıl çkızılışır diyenler dâhilin akarsu soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında akarsu kaynağı ihtiyacının bulunduğunu kesmek gerekir. Deniz kaynakları; akarsu, bahir, soğutma kulesi veya ölçün akarsu hattı kabil. Deniz soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek yerın sınırlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli amma akarsu maliyetlerinin az başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Deniz soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çkızılışabilme özelliğine malik başüstüneğu dâhilin soğutma istenen bölgeye en andıran şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile mefkûre çözüm sağlamaktadır. Su üstü araçlarının iklimlendirilmesi dâhilin bile akarsu soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nasıl çkızılışır diyenler dâhilin son olarak akarsu soğutmalı chiller sistemlerinin amortisör hacmini minimize etmiş olduğu dâhilin misal kapasitedeki chiller cihazına oranla %65 elan ıvır zıvır hacim sağladığını kesmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çkızılışma performansındaki yükselme sebebi ile elan az cazibe tüketimi yapar ve faziletli performans sağlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri özellikle edinmek üzere, besin ve ilaç işleyim, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, dargın tarz depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her tasarruf yerına yarar chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi nasıl çkızılışır sorularınıza karşılık aldıysanız üretim merkeziniz ve emekletmeniz dâhilin size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden koltuk alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/