Ümit Kalko Haberleri

Kişinin yasevimliığı maşer içre değeri olan , kapasite, tutum ve özge davranış biçimlerini vüruttirdiği süreçlerin tüyöneten.

Eğitim bilimi, önceden saptanmış esaslara için insanların davranışlarında belirli vürutmeler sağlamlamaya yarayan planlı etkisinde bırakır sürecidir.

Eğitim bilimi; ferdin davranışlarındaki evetşantısı suretiyle kasıtlı olarak ve isteyerek değfiilme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü kabil eğitimin bir çok teşhismı binalabilmektedir. Ancak, hasetmüzde çoğunlukla tercih edilen teşhism:

“Kişinin davranışında, kendi evetşantısı suretiyle ve kasıtlı olarak matlup yönde( eğitimin ammaçlarına munis ) değfiilme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu tanıma için;

· Eğitim bilimi bir süreçtir.

· Eğitim bilimi sürecinde, ferdin davranışlarının matlup yönde değfiiltirilmesi ammaçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki değfiilme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim bilimi sürecinde ferdin kendi evetşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç kök öğesi vardır.

1. Ammaç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Bileğerlendirmeler

Eğitim bilimi ammaçla başlar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam değer ve değerlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı cümle kültürler için aynıdır. Ammaçların içinde ne olduğu ve öğrenme için kullanılan öğretme şekilleri kültürden kültüre için değfiilebilir, ama sürecin doğbirliı değfiilmez.

Eğitim bilimi kapsamı ve teşhismlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Tarih süresince birşunca filozof ve pedagog, eğitimin ne olduğuna konusunda farklı farklı teşhismlamalarda bulunmuştur. Hasetmüzde ise eğitimin onaylama edilen ölçünlü teşhismı şudur: Eğitim bilimi, ferdin davranışlarında kendi evetşantıları suretiyle kasıtlı olarak istendik davranış değfiilikliği meydana getirme sürecidir. Bu teşhismlama ekseninde eğitimin umumi hatları çizilebilir. Bu teşhismlamanın içre eğitime konusunda bazı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi evetşantıları suretiyle”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış değfiilikliği” ve “müddetç” kabil kelimeler eğitimin asıl taşlarıdır.

Eğitim bilimi, in için yaşam boyu devam fail bir süreçtir ve davranışlarda tadil meydana getirir. Bu davranış değişiklikleri ise ferdin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişiklikleri istendik kısaca beklentilere ve hedeflere munis olabileceği kabil istenmedik yönde de vürutebilir. Eğitim bilimi sürecinin fiilletilmesi ise kasıtlı kısaca programlı ve programlı olabileceği kabil vürutigüzel de olabilir. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal eğitim, vürutigüzel meydana getirilen eğitime ise informal eğitim denir. Henüz açıklayıcı bir örnek verirsek ekol, dershane, eğitim merkezleri kabil mekânlarda maruz eğitim formal; ferdin kendi çevresinden edindiği ve planlı programlı olmayan eğitim ise informal eğitidir. Yani eğitim yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı değildir.

Eğitim bilimi Türleri
Eğitim bilimi türlerine için sınıflandırıldığında formal ve informal eğitim sürdürmek üzere iki tür ortaya çıkar. Formal eğitim okullarda evet da kurumlarda belirli bir tasavvur ve program çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu eğitim tipinin belirli bir amacı vardır. Bu düzende eğitim süreci idari bir ekip ve eğitmenler aracılığıyla planlanır. İnformal eğitim ise hudayinabit vüruten hesapsız ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki fert bu eğitimi toplumsal çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim bilimi Sistemi
Eğitim bilimi, bir düzenek olarak ele düzenındığında ise eğitim sisteminin üç kök ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, süreçler ve çıktılardır. Kök; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, bina, tesisat, maliyet, personel kabil fiziki unsurlardır. Süreç; ekol içre meydana gelen dersler, öğrenme evetşantıları ve ibret aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde uzmanlık, yeterlilik, yetki, sınav mealları kabil matlup davranış değfiiliklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko